Renault EZ-PRO to koncepcyjne rozwiązanie obejmujące autonomiczne, inteligentne i współużytkowane elektryczne roboty-pody, które obsługują dostawy ostatniego kilometra i spełniają wszelkie wymagania branży.
– Renault EZ-PRO to profesjonalne rozwiązanie, które ma odpowiedzieć na przyszłe potrzeby ekosystemu dostaw ostatniego kilometra: operatorów logistycznych, sklepów detalicznych oraz firm transportowych – powiedział Ashwani Gupta, wiceprezes Aliansu, który odpowiada za pojazdy dostawcze. – Te spersonalizowane moduły zapewniają elastyczne rozwiązanie transportowe, które zagwarantuje maksymalną wydajność robotów-podów, obniży koszty i zwiększy płynność ruchu w przyszłości. To wizja, która otwiera przed naszymi partnerami niezliczone możliwości, jak pokazuje obecna współpraca z DPD Group, Lomi Coffee, Piper-Heidsieck i Patrickiem Rogerem.
Koncepcja EZ-PRO obejmuje autonomicznego „poda-lidera” oraz pozbawione kierowców roboty-pody. Zdaniem Renault, w dającej się przewidzieć przyszłości, zarządzanie ostatnim etapem dostaw nie będzie w pełni zautomatyzowane, a ludzie pozostaną w centrum działań transportowych. „Pod-lider” wchodzący w skład EZ-PRO jest wyposażony w stanowisko dla dyspozytora, człowieka, który nadzoruje dostawę towarów i usług oraz podlegającą mu flotę. Uwolniony od dzisiejszych obowiązków związanych z kierowaniem i wyborem trasy, dyspozytor będzie mógł skupić się na nadzorowaniu planowanej trasy oraz robotów-podów, dbając o efektywną i spersonalizowaną obsługę, np. w przypadku dostarczanych osobiście luksusowych artykułów spożywczych lub delikatnych przedmiotów.
Zgodnie z obietnicą marki Renault „Easy Life”, miejsce dla dyspozytora w EZ-PRO, dostępne z przodu pojazdu, jest bezpieczne i ergonomiczne. Dzięki czterem kołom skrętnym samochód z łatwością wykonuje manewry i można go kontrolować za pomocą joysticka.
Flota bezobsługowych robotów–podów podąża za „podem-liderem” w konwoju lub porusza się niezależnie. Zgodnie z obietnicą marki Renault Pro+ wyspecjalizowanej w samochodach dostawczych, atutem tego rozwiązania jest dopasowanie do potrzeb klienta. EZ-PRO oferuje konfigurowalne moduły, które zaspokajają szeroki wachlarz potrzeb klientów biznesowych: specjalistów w zakresie dostaw i logistyki ostatniego kilometra, jak również sklepów i osób prowadzących działalność usługowo-handlową.

EZ-PRO będzie współużytkowany. Konwój robotów-podów, który wyjeżdża z tego samego hubu i jest zarządzany przez tego samego operatora logistycznego, może przewozić różne towary. Każdy pod ma przypisanego płatnika, asortyment, klienta i miejsce dostawy. Obsługuje je jednak ta sama platforma. W ten sposób robot-pod może wykonać szereg dostaw na rzecz jednego sklepu internetowego, a następnie dla innego. Tego typu współużytkowanie przyczynia się do zmaksymalizowania wydajności i obniżenia kosztów.

Dzięki EZ-PRO możemy kontynuować prace badawcze dotyczące współużytkowanych rozwiązań w zakresie mobilności w miastach przyszłości. Jeśli chodzi o dostawy, ten autonomiczny, inteligentny, elektryczny pojazd koncepcyjny jest idealnym narzędziem dla specjalistów, a także ułatwia świadczenie usług pozostałym użytkownikom, bezpośrednim i pośrednim. EZ-PRO czerpie z doświadczenia Renault w zakresie pojazdów użytkowych, jak też z DNA marki, które stawia człowieka w centrum swoich rozwiązań – powiedział Laurens van den Acker, wiceprezes, który w Grupie Renault odpowiada za design.

bezproblemowa obsługa odbiorców_

EZ-PRO został zaprojektowany z myślą o optymalnym rozwiązaniu w zakresie dostaw, zarówno dla klientów biznesowych, jak i konsumentów. Odbiorcy będą mogli wybrać dogodny czas dostawy i lokalizację przez całą dobę, przez siedem dni w tygodniu. Poza wygodą, wydłużony czas dostaw może przynieść oszczędność tym konsumentom, którym zależy na dostawach w czasie o niższym natężeniu ruchu.
Konsumenci będą również mogli śledzić przesyłki w czasie rzeczywistym z telefonu komórkowego i otrzymywać powiadomienia. W zależności od rodzaju dostarczanych towarów, odbiorca będzie mógł wybrać opcje personalizacji dostawy. Obejmują one osobiste doręczenie przez dyspozytora lub dostęp do wygodnych samoobsługowych schowków w automatycznych robotach-podach, które odbiorca otwiera za pomocą aplikacji na telefon komórkowy.

Pozytywny wpływ na życie w mieście_

Design EZ-PRO powoduje, że samochód jest niemal niewidoczny, a roboty-pody wtapiają się w miejski krajobraz. Satynowe wykończenie karoserii, owiewki kół i lśniące otwierane panele sprawiają, że pody nie rzucają się w oczy na tle miasta. Światło odbijające się od nadwozia tworzy efekt, który sprzyja integracji pojazdów z bezpośrednim otoczeniem.
Dostawy ostatniego kilometra odpowiadają za 30% ruchu w mieście1. EZ-PRO przyczyni się do zmniejszenia natężenia ruchu dzięki współużytkowaniu, elastyczności i wykorzystaniu jazdy autonomicznej. To spowoduje ograniczenie liczby samochodów na ulicach w godzinach szczytu i mniejsze korki spowodowane złymi nawykami jazdy lub źle zaparkowanymi pojazdami dostawczymi. Do poprawy ruchu ulicznego przyczyni się dodatkowo połączenie robotów–podów z infrastrukturą miejską, taką jak sygnalizacja świetlna czy centrum kontroli ruchu.

EZ-PRO jest jednym z elementów rozwiązań proponowanych przez Renault i wykorzystującym usługi w zakresie mobilności w mieście. EZ-PRO to kolejne rozwiązanie po EZ-GO, elektrycznym, inteligentnym, w pełni autonomicznym, współużytkowanym pojeździe-robocie do przewozu ludzi. EZ-PRO jest pojazdem w 100% elektrycznym, wyposażonym w funkcję dynamicznego ładowania indukcyjnego, która zapewnia bardziej ekologiczny i cichy transport.