Warsztaty projektowe

dla uczestników Konkursu

Renault Easy City
Design The Future

Warszawa, 22 lutego, 10.00 – 17.00
Digital Knowledge Village UL. PUŁAWSKA 457

Podsumowanie warsztatów
"RENAULT EASY CITY. Design the Future"

WARSZTAT 1

Warsztat filmowy

Prowadzący: Michał Fazlejew

Przekaz wideo jest dziś stałym elementem otaczającej nas rzeczywistości, jednak samodzielne przygotowanie 2-minutowego filmu, który w atrakcyjny sposób zaprezentuje projekt centrum przesiadkowego zgłoszony do konkursu tylko z pozoru jest prostym zadaniem. Trzeba wiedzieć, od czego należy zacząć pracę, jakie elementy powinny znaleźć się w filmie i jaką technikę nagrania wybrać, aby przekazać wszystkie najważniejsze informacje i emocje związane z projektem. W czasie warsztatów krok po kroku przejdziemy przez wszystkie etapy produkcji filmu – od powstania scenariusza, przez nagranie i wybór muzyki, aż do montażu końcowej wersji. Omówimy na przykładach zalety i wady najbardziej popularnych stylów opowiadania, poznamy ich ograniczenia i możliwości, tak aby maksymalnie pomóc uczestnikom w realizacji ich własnego filmu.

WARSZTAT 2

Projektowanie doświadczeń użytkownika (UX)

Prowadząca: Diana Sarlińska

Projektowanie zorientowane na ludzi wymaga wyjścia poza nasze własne wyobrażenia o odbiorcach projektowanych rozwiązań. Wymaga dogłębnego zrozumienia potrzeb, motywacji i ograniczeń różnych grup. Celem warsztatu będzie zrozumienie co w praktyce oznacza projektowanie zorientowane na ludzi, poznanie kluczowych narzędzi umożliwiających zrozumienie potrzeb i zmapowanie doświadczeń związanych z mobilnością. Narzędzia, o których opowiemy na warsztatach to m.in. Persony, Mapy Empatii oraz Customer Journey Maps. A wszystko po to, by zaprojektowane rozwiązania, były nie tylko zachwycające na poziomie idei, ale miały także realne szanse wpłynąć na zmianę zachowań mieszkańców miast.

WARSZTAT 3

Trendy w projektowaniu w odniesieniu do wyzwań transportu zrównoważonego

Prowadząca: MartyNa Obarska

Kilka lat temu niewiele osób rozumiało, czym jest pojęcie odporności w mieście. Dlaczego badacze opowiadają o szokach i stresach, z którymi miasta muszą sobie poradzić? Dzisiaj to hasło jest odmieniane na świecie przez wszystkie przypadki – dyskutują o nim burmistrzowie, powoływani są specjalni rzecznicy miejscy, powstają polityki. Nadal jednak dla wielu ten termin nie oznacza nic. Takich słów-haseł jest więcej – zrównoważona mobilność, nowa definicja zdrowia, urbanistyka taktyczna itd. Na warsztatach poświęconych najnowszym trendom w projektowaniu skupimy się na rozwikłaniu znaczenia tych wszystkich tajemniczych terminów i na odpowiedzi, co tak naprawdę mają one wspólnego z centrum przesiadkowym.

WARSZTAT 4

Architektura

Prowadzący: SimoNe De Iacobis

Moduł warsztatowy “Architektura” przybliży uczestnikom specyfikę miejsca przesiadkowego jako przestrzeni do wypełnienia nie tylko programem związanym z transportem, ale również użytecznościami tworzącymi dobrą przestrzeń publiczną. Warsztaty skupią się na trzech tematach: WODA (retencja deszczówki, całoroczność), ŚWIATŁO (przeciwdziałanie zanieczyszczeniu świetlnemu, tworzenie miejsc zacienionych), PROGI (różnorodność nawierzchni miejskich i unikanie barier architektonicznych). Uczestnicy zostaną zaproszeni do rozkodowania i porozmawiania na temat zdjęć z przykładowych realizacji.

WARSZTAT 5

PolitykA transportowa miast w przyszłości

Prowadzący: dr Wojciech Szymalski

Warsztat porusza następujące zagadnienia:  mobilność w mieście, wpływ technologii informatycznych na badanie ruchu, informowanie o ruchu, zakup usług komunikacyjnych i ich realizacja (od wynajmu hulajnóg i rowerów po pojazdy współdzielone), tendencje w organizacji usług komunikacji miejskiej, tendencje w organizacji ruchu drogowego.

MICHAŁ FAZLEJEW

Ponad 15 lat doświadczenia w pisaniu scenariuszy filmowych i reżyserii. Pracuje dla wielu domów produkcyjnych, stacji telewizyjnych, klientów korporacyjnych, organizacji pożytku publicznego, tworząc dla nich reklamy, filmy promocyjne i etiudy filmowe. Łączy profesjonalne rzemiosło z artystycznym akcentem.

DIANA SARLIŃSKA

Projektantka z prawie 15-letnim doświadczeniem w realizowaniu projektów przede wszystkim na rynku europejskim. Na co dzień specjalizuje się w obszarach związanych z projektowaniem usług i interakcji oraz facylitacją i warsztatami – w ramach swojej pracy zajmuje się także wspieraniem zespołów w obszarach związanych z komunikacją i budowaniem zrozumienia. Poza pracą w projektach i prelekcjami na konferencjach, jest także mentorką start-up’ów w programie Google Launchpad oraz wykłada na AGH na kierunku User Experience i Product Design. Zaczynała od projektowania interakcji m.in. w VML Polska, później odpowiadała za rozwój i zarządzaniem działem Experience Design w Making Waves Polska – obecnie, jako Service Designerka, wspiera rozwój polskiego oddziału firmy Aktan.

MARTYNA OBARSKA

Badaczka, dziennikarka, wykładowczyni akademicka (koordynatorka semestru miejskiego School of Ideas, Uniwersytet SWPS). Bada inicjatywy na styku architektury, urbanistyki i działań społecznych pojawiające się w polskich i zagranicznych miastach. Wicenaczelna „Magazynu Miasta”. Prowadzi miejski podcast w Tok FM.

SIMONE DE IACOBIS

Studiował architekturę w Rzymie, praktykował w Urhahn Urban Design w Amsterdamie, współpracował ze STAR, strategies + architecture w Roterdamie oraz ze studiometrico w Mediolanie. Od 2010 roku współtworzy warszawską grupę CENTRALA. Autor i współautor indywidualnie zaprojektowanych wnętrz, obiektów architektonicznych, koncepcji przestrzeni publicznych, a także projektów studialnych służących pobudzeniu refleksji nad przestrzenią miast. Jest laureatem nagród i wyróżnień w konkursach architektonicznych i fotograficznych. Współautor wystawy “Amplifikacja natury” w Pawilonie Polskim na Biennale Architektury w Wenecji w 2018.

dr Wojciech Szymalski

Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Doktorat uzyskał w 2012 roku na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych pisząc rozprawę z zakresu udziału społecznego w planowaniu regionalnym. Jego praca dyplomowa z 2004 roku wykonana na Międzywydziałowych Studiach Ochrony Środowiska dotyczyła zagadnień na styku gospodarki przestrzennej i transportu. Zagadnienia gospodarki przestrzennej i ochrony środowiska zgłębiał także w 2002 roku w Saxion University w Deventer (Holandia), w 2005 roku na podyplomowych studiach urbanistyki i gospodarki przestrzennej Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, a w 2008 roku podczas stypendium Deutsche Bundestiftung Umwelt w Berlinie.
WIĘCEJ →

Warsztaty będą miały za zadanie przybliżenie uczestnikom zagadnień związanych z tematyką konkursu oraz z praktyczną stroną przygotowania propozycji konkursowych.

Pięciu ekspertów poprowadzi warsztaty w formule speed meetings – krótkich prelekcji połączonych z ćwiczeniami, dotyczących pięciu podstawowych bloków tematycznych związanych z przygotowaniem prac konkursowych:
Uczestnicy podzieleni na grupy będą mieli do wykorzystania około 50 min z każdym ekspertem. W warsztatach będzie mogło wziąć udział do 50 uczestników, obowiązywać będzie kolejność zgłoszeń, których będzie można dokonać za pośrednictwem strony www Konkursu.

NA ZGŁOSZENIA CZEKAMY DO 20 LUTEGO 2019.

Zarejestruj się w konkursie, aby wziąć udział w warsztatach.